مزاج صفراوی

مزاج صفراوی

صفراء : در لغت به معناي زردي است و در اصطلاح ترشحات زردرنگ کبد را گویند ، طبیعت صفراء  گرم و خشک است و مواد غذایی صفرازا گرمای زیادی را در بدن تولید می‌کنند. اما درمان اين عارضه در افراد بالغ طبق روايات معصومين : با سه روش انجام مي‌شود كه عبارتند از: ۱- قي ۲- تنقيه ۳- حجامت كه در كنار اين سه روش درماني ، پرهيز از موارد صفرازا هم توصيه مي‌شود ، ضمن اينكه در بين غذاهاي معمول مردم از نخود به عنوان صفرا بر (يعني ضد صفرا) نام برده مي‌شود.

در روايات و كتب طب سنتي از صفرا به عنوان سم خون نام برده شده است، پونه (سبزي يا عرق آن) در رفع اين عارضه بسيار مفيد و كارساز خواهد بود. در يك انسان عادي و سالم ميزان صفرا يك درصد بايد باشد.

 

مشخصات افراد صفراوي

بازتاب رواني و رفتاري در افراد صفراوي :

علاقمند به شعر و ادبيات، داراي استعداد خشونت و بدخلقي ، پائيز و زمستان را دوست دارند،گاهي با اراده و گاهي سست ، گاهي پرانرژي گاهي كم‌انرژي، داراي استعداد معنوي به صورت مقطعي، تند و تيز و بي قرار، ناآرام و دودل ، گاهاً باعث رنجش ديگران مي‌شود،  تيزبين و دقيق در برخي ابعاد ، مقيد به اصول ، منظم و حساس ، آينده‌نگر و گاهاً خيالباف و دقيق در تصميم‌گيري ، حاضرجواب و باهوش ، گاهاً سخاوتمند ، ميل بالاي جنسي و توان جنسي متغير ، سريع، چالاك و پرانرژي ، علاقه زیاد به آب یخ و یخ ، تمايل به سردي‌ها دارند و از گرمي‌ها گريزانند .

علائم پوستي و گوارشی صفراوي‌ها:

داراي پوستي خشك ، زبر و بدون رطوبت ، داراي منافذ پوستي درشت ، رگهاي دست گاهي آشكار و گاهي پنهان هستند ، رنگ پوست گرايش به زردي دارد، سفيدي چشم سفيد با گرايش زرد است ، مردمك چشم ميشي روشن است، موي سر، خشك و ضخيم و برجسته است ، رنگ مو، سياه و خرمايي است ، مزة دهان تلخ صبحگاهي است، غالباً دهان خشك و تشنه است ، افراد صفراوي كم اشتها هستند، توان هضم غذا بالاست، نفخ معده ندارند، يبوست ندارند ، افراد صفراوي غالباً گرايش به ترشي دارند، بوي بد دهان ندارند، بوي بد مدفوع ندارند، قار و قور شكم ندارند ، رنگ ادرار زرد تیره

برنامه تغذیه‌ای افراد صفراوی:

افراد صفراوي غالباً در اثر حجامت ، تعديل مزاج يافته و رنگ و رويي به مراتب روشن‌تر از قبل خواهند داشت، اشتهاي آنان با حجامت افزايش مي‌يابد و در صورت تكرار حجامت ، چاق خواهند شد.

مصرف میوه ها ، گیاهان وغذاهای سرد و تر ، میزان صفراء را در بدن کاهش می دهد از جمله : انار وشاتوت ، زرشک ، تمشک ، زرد آلو ، هلو ، خیار ، کاهو ، هویج ، روغن زیتون ، کنجد ، سیب ،گلابی ، سوپ جو ، کدو خورشتی ، خوراک قارچ ، کدو حلوایی ، اسفناج ، گشنیز ، نخود و نخود فرنگی ، عدس ، ماش ، جو دو سر ،  لیمو عمانی

نمونه‌اي از رژيم غذايي مناسب براي افراد صفراوي كاهو می باشد كه سرد و تر است و براي دفع صفرا مفيد است ، انواع سالادها با سركه ، ماهي، ماست و به طور كلي لبنيات ، مركبات ، ماء الشعير (آب جو) ، آبغوره ، آب‌ليمو براي صفراوي‌ها مفيد و لازم است.

نکته قابل ذکر این است که مواردی که صفرا را افزایش می دهد عبارتند از: غذاهای چرب و شیرین ، پرخوری ، بعد از غذای مختصر دوباره غذا خوردن، آش رشته، ماکارونی، سیر، پیاز و شیرینی‌جات قنادی.

 

 سردردهای صفراوی :

علائم سردرد صفراوی عبارت است از :

درد از پیشانی و جلوی سر شروع می شود ـ در گرما و با عطرهای گرم تشدید می گردد ـ این سردرد کل

پیشانی و چشم را فرا می گیرد ـ معمولا در مردها مشاهده می گردد.

درمان : سرکه انگبین (دو واحد عسل + دو واحد عرق نعنا + یک واحد سرکه انگور طبیعی) یا آب زرشک

و هر غذای  سردی یا استشمام سرکه ـ آب نارنج یا آبلیمو و… میتواند درمان اورژانسی باشد. ولی برای

درمان اساسی باید سرکه انگبین ۴۰ روز مصرف شود و سپس با حجامت عام درمان قطعی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *