مزاج بلغمی

مزاج بلغمی

چون سبک‌تر از سودا و دم است معمولاً حجام در اولین خون‌گیری فرد بلغمی شاهد خون شفاف و کم مایه‌ای خواهد بود. افراد بلغمی به علت سردی این مزاج دارای رنگ پوست روشنی می‌باشند از جمله موهای بور یا سفید و پوست بور و روشن و یا حتی پوست سفید از نشانه‌های افراد بلغمی است.

به طور کلی پوست و مو بهترین و راحت‌ترین راه برای شناخت مزاج افراد است و موی تیره و خشن نشانة فردی با مزاج گرم و موی روشن و نازک (لخت) نشانة فردی با مزاج سرد است. [دم و صفرا گرم هستند، سودا و بلغم سرد هستند] . افراد بلغمی علاوه بر پوست و موی روشن و شفاف دچار چاقی شکمی و مقداری هم چاقی از ناحیة پهلو می‌باشند که البته با تعدیل بلغم خود و روی آوردن به مصرف موادی که گرم و خشک هستند مثل خرما و زیره و اسپند و… می‌توانند از چاق شدن مفرط جلوگیری به عمل آورند و با مصرف مواد مسهل و تخلیه روده و معده از چاقی خود بکاهند. افراد بلغمی غالباً از نفخ معده و سردی سر دل رنج می‌برند که می‌توانند با تجویز پزشک معالج، با ترک سردی‌ها و مصرف گرمی‌جات به سلامت معده و به طور کلی سلامت جسم خود کمک کنند، چون بر منبای طب یونان [که طب اسلام هم تا حدودی برگرفته از طب یونان است] و قدمتی بالغ بر 4000 سال دارد منشأ تمام بیماری‌ها در معده نهان است و با سلامتی معده تمام امراضی از بدن دفع خواهد شد. (طب اسلامی خون + معده را منشأ سلامتی و بیماری می‌داند) در منابع طب اسلامی از یبوست [به عنوان یکی از امراض معده] به ام الامراض تعبیر شده است و لذا یک طبیب حاذق قبل از اینکه توصیه به حجامت به عنوان درمان خونی داشته باشد به تجویز مسهل و تخلیه معدة بیمار توجه می‌کند که در منابع طبی، روش‌های قی و تنقیه پیشنهاد شده است.(میزان بلغم در انسان سالم یک درصد است).

مشخصات افراد بلغمی

بازتاب‌های روانی و رفتاری در افراد بلغمی:

1-    گرایش به علوم عقلی و ریاضیات. 2- حسابگر و محتاط 3- بد بهار و بد زمستان 4- منطقی و عاقل 5- میانه‌‌رو، محتاط و گاهی ترسو 6- تجارت پیشه 7- آرام ، منزوی و دارای حرکات کند 8- گذشته نگر 9- ظریف و ریزبین و حساس 10- منظم و دقیق 11- دارای استعداد افسردگی 12- بدون استعداد ریسک 13- اهل سازش و بی اراده 14- درون گرا و منفی‌باف 15- نیازمند محبت 16- کینه‌توز 17- فراموش‌کار و کندذهن 18- بی علاقه به یادگیری 19- میل و توان جنسی بسیار کم 20- راحت و بی قیب اکثر مسایل.

علایم پوستی افراد بلغمی:

دارای پوستی نرم و مرطوب ، غالباً سرد، دارای منافذ ریز (تعرق کم) رگ های پنهان دارند، رنگ پوست سفید، سفیدی چشم، سفید بی حال، مردمک آبی و روشن دارای موهای نرم و نازک و لخت با رنگ زرد ،بور و خرمایی روشن و سفید و غالباً افراد بلغمی بی مو هستند.

علایم گوارشی: دهانی بی مزه ، مرطوب و پر آب دارند، اشتهای زیاد و خوراک فراوان دارند، توان هضم غذا در آنان کم است، معده نفاخی دارند، گاهی یبوست دارند و گرایش به شیرینی و شوری دارند به میزان زیاد.

گرایش به ترشی و بوی بد دهان ندارند، بوی بد مدفوع ندارند، قار و قور شکم دارند، تمایل به سردی‌ها ندارند و در عوض تمایل به گرمی‌ها به شدت در آنان وجود دارد.اگر بلغمی در سر اضافه شد بلاهت و حماقت ایجاد می‌کند که در اثر افزایش سردی در سر است، تمام داروهای افزایش حافظه گرم هستند ، اوج سردی در مغز آلزایمر پدید می آورد.

برنامه تغذیه ای افراد بلغمی:

افراد بلغمی نباید سردی‌جات را به تنهایی میل کنند (همراه با گرمی میل شود).

روغن نباتی، کره گیاهی، نوشابه، برنج، گوشت گاو، سوسیس و کالباس و فرآورده‌های این چنینی بلغم زا هستند و افراد بلغمی از این گونه مواد باید پرهیز کنند. این افراد باید برای مدتی از خوردن لبنیات و خوردن ترشی جات و مصرف غذاهای سردی بخش بدون حضور مصلح خودداری کنند و بیشتر از غذاهای گرمی بخش مانند : ارده , عسل , شیره انگور یا خرما و یا ارده و خرما و كشمش  استفاده نمایند.

همچنین به جای چای از نوشیدنی های گرمی بخش , دم کرده ی دارچین و مقدار کمی زنجبیل استفاده کنند و هنگام خوردن برنج از ادویه جاتی مانند :هل , دارچین و زیره و شوید و نیز از میوه جات شیرین و رسیده مصرف نمایند. روزانه مقداری نرمش و ورزش انجام دهند و یک روز در میان به حمام بروند.

اگر گوشتخوار هستند از تمام غذاهای گرمی بخش مانند گوشت شتر , گوسفند  . کبوتر , سار , بوقلمون کباب شده مصرف کنند و از میوه جات رسیده و شیرین مصرف کنند و از ادویجاتی مانن هل , دارچین , زنجبیل , زعفران , جوز هندی , فلفل سیاه و سفید , دانه خردل و سیر و موسیر استفاده کنند و چغندر , شلغم , هویج , کلم قمری , ترب سیاه و سفید و کلم و ساقه کرفس , نعناع , ریحان , جعفری , مرزه ترخون , تره و شوید نیز کنار غذاها حتما استفاده کنند . افراد بلغمی حتی الامکان از مواد لبنی مانند شیر , ماست , دوغ و… بدون استفاده از ادویه جات گرم پرهیز کنند.

 

ترشی جات , سرکه , شوری. برنج سفید , عدس , سیب زمینی , آب یخ , انواع نوشابه های گاز دار , چای , قهوه , نسکافه , سوپ جو , آش جو , میوه های ترش و کال , نارنگی ع کیوی , گرمک , خیار پوست کنده , قارچ , ماش , جو , گوشت گاو و گوساله , انواع گوشت سفید , سس , رب , گوجه فرنگی , پرخوری , غذاهای فریز شده , کدو خورشتی , غذاهای فریز شده , آش رشته , ماکارونی , پفک , ادامس , بیسکویت , چیپس بپرهیزد زیرا مصرف این نوع مواد غذایی بدون وجود مصلح خلط بلغم را فعال نموده و آن را افزایش می دهد .

بلغم در واقع همان سیستم ایمنی بدن است که با این نوع تغذیه ضعیف تر می شود و در نتیجه بدن ادمی در مقابل انواع پارازیت ها آسیب پذیر تر می شود در واقع سیستم ایمنی بدن علیه خود وارد عمل می شود که در اصطلاح پزشکی ان را اتوایمیون می نامند بهترین درمان برای بیمارن بلغمی پرهیز از غذاهای نام برده شده می باشد.

با رعایت مسائل فوق به زودی طبع آنان اصلاح و از کسالت و بیماری نجات خواهند یافت . چنین اشخاصی حتی می توانند از مواد بلغم زا که برایشان مضر است میل کنند!  ولی با کمی تغییر , تبدیل یا همراهی مصلح آن. مثلا خوردن آب یخ برای این افراد بسیار مضر است و کبد چرب ایجاد می کند لذا بهتر است که همواره از آب ولرم و یا حتی آب جوش کمی سرد شده میل نمایند .

یا اینکه هنگام استفاده از ماست که مقادیر کم ان بلغم زا و مقادیر زیادش سودا زاست , بهترین کار آن است که از مصلح مزاجی ماست مثل پونه , نعناع , آویشن , زیره و … و یا حتی از مصلح تخصصی ماست یعنی زنیان استفاده شود . پس در مجموع بهترین کار  آن است که شما از خوردن مولد تولید کننده بلغم (مثل ماست , دوغ , شیر , سر شیر , خامه , آب یخ دار , شیرینی , مرکبات , جو , آب دم کرده جو و … ) یا به کلی صرف نظر کنید که این امکان تقریبا وجود ندارد و یا اینکه حتی الامکان این گونه مواد را کم تر خورده و هر بار همراه با مصلح ان میل شود ( مصلح ماده ایست خوراکی یا غیر خوراکی که از آن به منظور مرتفع کردن عوارض سایر مواد مصرف شده استفاده می شود) ماساژ با روغنهاى گرم هم عاليست.

سردردهای بلغمی :

علائم سردردهای بلغمی عبارت است از: درد معمولا از گردن و پشت سر شروع میشود ـ هنگام سردی

و استرس تشدید می شود ـ با بوهای گرم آرام می شود ـ بعضی مواقع همراه با حالت تهوع می باشد.

در زنان معمولا بیشتر دیده می شود.

درمان : بسته به شدت سردی سر درمان بین  ۴۰ تا ۱۲۰ روز طول میکشد.

۱- حجامت گرم کتف (بادکش) ۲۱ مرحله

۲-  ارده با شیره انگور هفته ای  ۵ وعده صبحانه

۳- استشمام عطر گرم شبها موقع خواب جلوی بینی

۴- روغن مالی با روغن کنجد روی ملاج سر

۵- ترک و یا کاهش سردیها مخصوصا شبانگاه

*توجه : اگر سردرد در خانم بود استفاده شبی یک لیوان عرق رازیانه با عسل توصیه می شود.

درمان سرماخوردگى بلغمى با نمك درمانى بسيار مفيد و مؤثر

وقتي سرما و سرماخوردگي وارد بدن شد و سينوس‌ها از سرما و بلغم پرشد و آب ريزش بيني و التهاب در صورت و پيشناني پديد آمد، راه درمان اين است كه بايد حتماً «مواد بلغمي از بدن خارج» شود.

دارويي كه مهم و در دسترس همه هم هست، «نمك» است. مي توانيد از «نمك محلول در آب گرم» براي استنشاق استفاده كنيد. اين محلول را جلوي بيني بگيريد و بالا بكشيد و سه مرتبه اشتنشاق كنيد. وقتي احساس كرديد كه محلول خوب وارد بيني شده، آن را بيرون بريزيد. با اين عمل، كل مواد بلغمي از سينوس‌ها خارج مي‌شود.

اگر بخواهيد نتيجه بهتري بگيريد مي‌توانيد به محلول نمك در آب گرم، يك مقدار هم «عسل» اضافه كنيد. البته نه آن قدر كه محلول شيرين شود، بلكه مقدار كمي عسل مي‌تواند اين محلول را اثربخش تر كند.

اين محلول هم براي پيشگيري و هم براي شتاب بخشيدن به درمان سرماخوردگي سينوس‌ها و هم براي سرعت دادن به دفع مواد متشرحه از سينوس‌ها و حتي براي پاكسازي و درمان ديگر بيماري‌هاي سينوسي مفيد است. ممكن است بيماري در حدي نباشد كه درد داشته باشد، اما زمينه درد در سينوس‌ها وجود دارد و با كم‌ترين سرما، درد هم خودش را نشان بدهد، در اين صورت استفاده معمول از اين روش درماني براي پيشگيري از بروز درد بسيار موثر است.

به اين روش درماني مي‌توانيد روش ديگري هم اضافه كنيد و آن هم ماليدن تركيبي از «روغن بادام تلخ با اسانس نعناع» يا «روغن كنجد با اسانس نعناع» به پيشاني است. قبلا اشاره كرديم كه براي تهييه اين تركيب مي‌توانيد 14 قطره از اسانس نعناع را با 40 سي سي از يكي از اين روغن‌ها مخلوط كنيد.

وقتي محلول «نمك و آب گرم» را استنشاق كرديم و همزمان اين تركيب را به پيشاني ماليديم با افزايش گرمي سينوس‌ها، بلغم

به طور كلي از سينوس‌ها، تخليه مي شود.

نمك را براي تخليه «بلغم» از ديگر نقاط بدن هم مي‌توان به كار برد. اگر بلغم در پا انباشته شده باشد، كافي است همين «نمك» را در آب گرم بريزيم و داخل آن برويم. آب و نمك باعث مي‌شوند بلغم موجود در پا خارج شود. يا اينكه اين محلول را روي سرمان بريزيم و حتي صبر كنيم تا لايه‌اي از نمك تا حدود نيم ساعت، روي بدن بماند، نمك باعث مي‌شود، مواد بلغمي موجود با سرعت بيشتري از بدن خارج شود. اين روش، ساده ترين، راحت ترين و در دسترس‌ترين ‌درمانها براي دفع بلغمي است كه در بدن منتشر و سرد شده است.

از نمك در ساخت يك مخلوط ديگر براي درمان موضعي «بلغم سرد» هم مي توان استفاده كرد.

ممكن است بلغم، در يكي از اندام‌هاي بدن، رسوب بيشتري داشته باشد. مثلا دست انسان موقع حركت خودرو، از شيشه خودرو بيرون مانده و در اثر سرماي شديد بلغم سرد در دست انباشته شده باشد و ايجاد درد شديد بكند، يا اينكه «پا» يا «سر» در اثر سرماي شديد دچار انباشت بلغم سرد شده باشد. مي‌توان همان ناحيه را با مخلوط آب گرم با نمك شتشو داد.

اما درمان بهتر اين است كه «نمك را با خمير مخلوط» كنيم و روي موضع بگذاريم. اين خمير در كرمانشاه به «نيم نمك»  معروف است. براي ساختن آن، نصفي نمك با نصفي از آرد گندم را با آب خمير مي‌كنيم و اين خمير را روي ناحيه مي ماليم و روي آن را تا 5-4 ساعت مي‌بنديم. وجود اين خمير باعث تخليه بلغم از آن ناحيه مي شود.

استفاده از نمك براي درماني ساده در گذشته بسيار رايج بود. حتي مي‌توانيم براي دفع «بلغم منتشر در تمام بدن» بستري از نمك درست كنيم. بدين صورت كه نمك را با ضخامت 2-1 سانتي متر فرش كنيم و بعد روي آن پارچه‌اي بيندازريم و چند ساعتي روي اين بستر نمك بخوابيم تا سردي‌ها را از بدن خارج كند.

البته همينطورى كه بارها اعلام كردم براى عفونت زنان كه در مزاج بلغم فراوان ديده ميشه يكى از بهترين رؤشها نمك درمانى است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *